تاریخ : جمعه 9 فروردین 1392 | 04:41 ب.ظ | نویسنده : osam
انیمیشن «هتل ترنسیلوانیا» مجموعه‌ای از تمام هیولاهای سینمایی است که تا به حال دیده‌اید

هـتل هـزار هـیولا

 

 کنت دراکولا

این کاراکتر از روی شخصی حقیقی به نام« ولاد دراکول دوم » نوشته شده که  فرمانروای والاشیا (بخشی از رومانی امروزی) بود و در تاریخ به دو چیز شهرت دارد؛ یكی مقاومت در برابر سلطان محمد فاتح عثمانی و یكی به مجازات‌های بسیار سنگین و عجیب و غریبش. به همین دلیل به او «ولاد دراكولا» می‌گفتند. دراكولا یعنی پسر اژدها. ولاد چون بیماری پروفوریا (حساسیت به نور) داشت، كمتر در انظار حاضر می‌شد و حتی در جنگ روی سرش چتر می‌گرفتند. سال ۱۸۹۷ برام استوكر از روی این شخصیت تاریخی، كنت دراكولا را خلق كرد. در كل كتاب ما هرگز نام كوچك دراكولا را نمی‌خوانیم. همین قدر می‌دانیم كه او كنت منطقه‌ای در رومانی به اسم ترنسیلوانیاست. در جوانی در مدرسه‌ای به اسم شولومانس، جادوی سیاه یاد گرفته و یك بار در حوالی دانوب سپاهیانی را علیه تركان عثمانی رهبری كرده اما همان‌جا جادوگری‌اش لو رفته و او را در تل عظیمی از هیزم سوزانده‌اند. البته او با قدرت های شیطانی‌اش به این دنیا برگشته و حالا برای ادامه حیات نیاز به مكیدن خون جانداران دارد. او شب‌ها به شكار می رود و از قدرت‌های جادویی (مثل قدرت پرواز) استفاده می‌كند. اولین حضور جدی دراکولا فیلم صامت « نوسفراتو: سمفونی ترسناک» است که در سال ۱۹۲۲ و توسط فریدریش ویلهلم مورنائو ساخته شده اما باز هم استودیوهای یونیورسال و «هامر فیلمز» مانند فرانکنشتاین به جان او افتادند و فیلم‌های ماندگاری از روی شخصیت دراکولا ساختند.

 

  گرگ‌نما

بر خلاف دراکولا که شخصیتی مودب، باپرستیژ و کتابخوان است، گرگینه، گرگ‌نما ، Werewolf یا به زبان یونان باستان  lycanthrope همگی اشاره به یكی از تندخوترین و وحشی‌ترین هیولاهایی دارند كه بشر از دوران كهن تاكنون درباره آنها داستان‌سرایی كرده است. گرگ نماها که در «هری‌پاتر» و «گرگ و میش» هم حضوری پررنگ دارند، نیمی انسان و نیمی گرگ هستند یا گاهی این و گاهی آن. بر اساس افسانه‌ها، شخص یا به خاطر نفرین

به گرگینه تبدیل می‌شود یا به خاطر عفونت زخمی که دندان‌های یک گرگ و از آن بدتر گرگینه ایجاد می‌کند.  شخصی كه به گرگینه بدل شده باشد قدرت و سرعت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند و در زمان مشخصی توانایی این را دارد كه بدن خود را تغییر بدهد و به گرگ تبدیل شود. در بعضی افسانه‌ها این تغییر چهره كامل است و شخص گرگینه ظاهری كاملا مشابه گرگ پیدا می‌كند و حتی كنترلی بر عملكرد خود ندارد و مانند یك گرگ درنده عمل می‌كند. در برخی دیگر از داستان‌ها گرگینه‌ها پس از تبدیل به این حالت كه معمولا تحت تاثیر تابش ماه شب ۱۴  (ماه کامل) است، كاملا شبیه به گرگ‌ها نمی‌شوند؛ بلكه نیمی از بدن انسانی خود را حفظ می‌كنند و تبدیل به موجودی گرگ‌مانند می‌شوند كه روی دو پای خود راه می‌روند و قدرت جسمانی فوق‌العاده‌ای دارند. در داستان‌ها و باورهای كلاسیك، مراحل تغییر از انسان به گرگ با تابش ماه شب ۱۴ آغاز می‌شود و گرگینه تا سپیده دم یا تا زمانی كه زیر نور ماه شب ۱۴ باشد گرگینه باقی خواهد ماند و صبح به حالت اول خود باز خواهد گشت. 

این موجود در افسانه‌های قدیمی و اسطوره‌های بسیاری از كشورها و به‌ویژه نواحی شمال اروپا وجود دارد كه رد آن را می‌توان تا یونان باستان هم دنبال كرد. از قرون وسطی گرگینه توانست به ادبیات کشورهای اروپایی راه پیدا کند؛ اما در قرن نوزدهم بود که نویسندگانی مانند جورج رینولدز حضور این موجود در ادبیات را به رسمیت شناختند. فیلم The Werewolf که در سال ۱۹۱۳ ساخته شد و صامت بود، اولین حضور گرگینه‌ها در صنعت سینما بود اما والین فیلم مشهور این هیولا به سال ۱۹۳۵ برمی‌گردد؛ آن هم با فیلمی به نام Werewolf of London. گرگینه انیمیشن ترنسیلوانیا اما با همه این گرگینه ها تفاوت دارد. در اینجا گرگینه داستان مرد زندگی  و عیالوار است و ده ها گرگ زاده در کنارش در تکاپو هستند برای  همین چندان پی بازیگوشی نیست و سعی می کند فقط استراحت کند.

 

  گریفین، مرد نامرئی

تصور کنید هیچ‌كس نمی‌داند شما که هستید، کجا هستید و چه می‌کنید؛ اما برعکس شما می‌دانید دیگران که هستند، کجا هستند و چه می‌کنند! مزیت نامرئی بودن همین است!گریفین شخصیتی کاملا فیکشن و ساختگی دارد که آن را «هربرت جورج‌ولز»، نویسنده کتاب‌های علمی- تخیلی مانند جنگ دنیاها، ماشین زمان و جزیره دکتر مورو در سال ۱۸۹۷خلق کرده. گریفین دانشمندی است که فرمول نامرئی کردن انسان‌ها ار پیدا کرده و می‌خواهد از این طریق نسل جدیدی از انسان‌ها را به وجود بیاورد. او برای اولین بار این فرمول را روی خودش امتحان می‌کند و نامرئی می‌شود اما از بد ماجرا زمانی متوجه می‌شود که قادر به برگشتن به حالت عادی نیست که دیر شده. یونیورس ال در سال ۱۹۳۳ فیلمی با نام The Invisible Man را اکران کرد که در آن گریفین با نام کوچک جک شناخته می‌شد (در حالی که تا آن موقع نام کوچکی برای او انتخاب نشده بود).  او که در آزمایشگاهی زیر دست دکتری به نام کرانلی مشغول به کار بود و از آنجایی که می‌خواست با دختر کرانلی ازدواج کند و می‌ترسید با جیب خالی نتواند دل او را به دست آورد، خواست تا با فرمولی جدید شهرت و ثروت کلانی به هم بزند. اما با آزمایش فرمول جدید روی خود نامرئی شد و دیگر نتوانست خود را به حالت عادی برگرداند و بر اثر داروی مصرف شده دیوانه شد. از خصوصیات مرد نامرئی هم در داستان‌های هری پاتراستفاده  شده و هم در هابیت و ارباب حلقه‌ها.

 

  گوژپشت نتردام

او با قامتی خمیده و چهره‌ای زشت، یکی از شخصیت‌های محبــوب رمان‌های ویکتور  هوگو (هیگو) و ادبیات کلاسیک است. نام واقعی‌اش کازیمود است و که به  گوژپشت نتردام شهره شده و کارش هم به صدا در آوردن ناقوس کلیسای نتردام پاریس است. او عاشق اسمرالدا، دختر جوان قصه هوگو بود اما به خاطر چهره و ظاهرش هیچ وقت به خودش اجازه نداد این عشق را ابراز کند تا اینکه در مرگ به او رسید.  بر خلاف شخصیتی که قبلا از او دیده‌ایم، که در هتل ترنسیلوانیا سرآشپز بداخلاق هتل است که به نظر خودش غذاهایش با گوشت انسان لذیذ‌تر می‌شوند. تاکنون ۱۰ فیلم از روی رمان هوگو ساخته شده که اولین آن در سال ۱۹۰۵ بوده و  Esmeralda نام داشته و آخرین آن هم یک فیلم فرانسوی به نام  Quasimodo d'El Paris بوده است.  مدرترین و هالیوودی‌ترین اقتباس سینمایی گوژپشت نتردام هم در سال ۱۹۹۷ اکران شده که در آن «سلما هایک» نقش اسمرالدا را بازی می کرده.

 

  هایدرا

برخلاف هیولاهای دیگری هایدرا از دل افسانه‌های یونان باستان سرچشمه می‌گیرد كه در انیمیشن حضور داشته؛ یک هیولای ۹ سر (تعداد سرها در افسانه‌های مختلف متغیر است) با نفسی کشنده که با قطع شدن هر سرش، دو سر جدید جایگزین آن می‌شود. هایدرا فرزند اکیدنا (که خود نیمی پری و نیمی مار بوده) و تایفون (هیولایی که ۱۰۰ سر داشته) است که البته جفت آنها فرزندان گایا هستند، تایتانی که در اساطیر یونان مادر زمین بوده و این دو را به دنیا آورده تا در برابر حمله زئوس و دیگر همدستانش بایستند. گفته شده هایدرا دومین خانی بود که باید هرکولس (هرکول) از آن می‌گذشته که البته این کار را با کمک برادرش به سرانجام رساند.

 

  مومیایی

تا وقتی بدون تحرک هستند و در مقبره‌شان به سر می‌برند، جزء کم آزارترین موجودات روی زمین هستند؛ اما وقتی پا روی دمشان می‌گذراند و می‌خواهند به زندگی برشان گردانند، می‌توانند دنیا را زیر و رو کنند؛ مومیایی وحشتناک، پرقدرت و از آن بدتر نامیرا و کشنده‌اند!

با اینکه خود قدمتی چند هزار ساله دارند ولی ورودشان به دنیای ادبیات و بعد از آن سینما با تاخیر صورت گرفته.  برای اولین‌بار‌ از مومیایی‌ها که بیشتر به عنوان موجوداتی بدذات، شریر و نامیرا در ژانر وحشت از آنها یاد می‌کنند،  برای اولین باردر کتاب The Mummy!: Or a Tale of the Twenty-Second Century رونمایی شده. در این کتاب (به سال ۱۸۲۷) که نویسنده آن جین سی. لندن است با مومیایی طرف هستیم به نام کئوپس در قرن ۲۲ به زندگی بر می‌گردد. خود نویسنده اذعان کرده که تحت تاثیر مرگ پدرش و کتاب فرانکنشتاین مری شلی آن را نوشته.

در قرن بیستم اما ادبیات و کم کم سینما روی خوشی  به مومیایی نشان دادند که حاصل توجه بیشتر رسانه‌ها به این هیولا بود. برام استوکر (خالق دراکولا) در سال ۱۹۰۳ کتابی در ژانر وحشت با نام The Jewel of Seven Stars نوشت که در آن باستان‌شناسی در پی زنده کردن مومیایی بود اما پایان داستان به قدری وحشتناک بود که منتقدان و خوانندگان به استوکر فشار آوردند که کمی پایان آن را تلطیف کند.  سال ۱۹۳۲ اولین فیلم مومیایی توسط کمپانی یونیورسال اکران شد که بوریس  کارلف، بازیگری که بارها نقش هیولای فرانکنشتاین را بازی کرده بود، این بار در هیبت یک مومیایی به نام ایمهوتب درآمد. یونیورسال بعد از این فیلم چهار دنباله در دهه ۱۹۴۰برای آن ساخت. کمپانی هامر فیلمز هم بعد از آن  اقتباس‌های سینمایی خود را داشت که The Mummy's Hand و The Mummy's Tomb معروف‌ترین آنها هستند.

 

  سوارکار بی‌سر

در زمان جنگ داخلی آمریکا، سربازانی آلمانی به عنوان مزدور و  برای پول وارد جنگ شده بودند. یکی از این سربازها در یکی از مبارزات بر اثر برخورد گلولــه توپ، سرش را از دست می‌دهد و بدن بدون سر او در خارج از کلیسا دفن می‌شود. روزها از این ماجرا می‌گذرد اما بعد از مدتی افراد آن منطقه به طرز وحشتناکی کشته می‌شوند. شب‌ها سکوت کامل برقرار است ولی صبح‌ها جسد‌های بی‌سری پیدا می‌شوند که به گفته تعدادی شاهد کار یک سوار بی‌سر است.

افسانه اسلیپی هالو یا همان سوار بی‌سر، داستان کوتاهی است به قلم واشنگتن اروینگ که بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۰ نوشته شده و بعدها نویسندگان دیگر داستان آن را بسط دادند. تازه‌ترین فیلمی که از روی این داستان اقتباس شده  فیلم SleepyHollow ساخته تیم برتون در سال ۱۹۹۹ است.

 

  یتی

هر چند دانشمندان هنوز حضور او را مانند موجود خیالی دیگر به نام «پا گنده» بیشتر شبیه افسانه می‌دانند؛ اما افسانه‌ها از یتی هیولایی را ساختند که جثه‌اش از خرس‌ها به مراتب بزرگ‌تراست و مانند انسان روی دو پایش راه می‌رود. او ساکن کوه‌های هیمالیاست و از افسانه‌ها این‌گونه برمی‌آید که به گم شدگان کوهستان کمک می‌کند تا راهشان را پیدا کنند. عده‌ای او را خداوند شکار می‌دانند و عده‌ای پژوهشگر او را جزء اعتقادات مردمانی می‌دانند که پیش از بوداییان زندگی می‌کردند. با اینكه یتی حضور چندان پررنگی در سینما ندارد؛ فیلم‌های نظیر The Snow Creature (۱۹۵۴) و Half Human (۱۹۵۵) اولین فیلم‌های سینمایی بودند که او در آنها حضور داشته.

 

  پاگنده

در انیمیشن هتل ترنسیلوانیا یک پای گنده پشمالو می‌بینیم که معلوم نیست صاحبش کیست و از کجا آمده، کلا دیالوگی هم در فیلم ندارد و فقط شخصیت‌های اصلی به سرعت با آن برخورد می‌کنند و ضربه می‌بینند. او پاگنده (Bigfoot) است که در فرهنگ و افسانه‌های مردم آمریکای شمالی به موجودات میمون‌شکلی گفته می‌شود که حتی از گوریل هم بزرگ‌تر و با هیبت‌ترند و در جنگل‌های دورافتاده آمریکا و کانادا، یا کنار دریاچه‌های بزرگ و کوه‌های راکی زندگی می‌کنند. هر چند به خاطر وجود نداشتن شواهد فیزیکی هیچ وقت ثابت نشده چنین موجودی وجود خارجی دارد و دانشمندان هم آن را به افسانه‌ها شبیه می‌دانند اما بنا به گفته همین افسانه‌ها این هیولا نزدیک به ۲ الی ۳ متر قد دارد و وزنش به ۵۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد. اما بزرگ‌ترین ویژگی این موجود پاهای بزرگ اوست که ردپاهایی به بزرگی ۶۰  و عرض ۲۰ سانتی‌متر بر جا می‌گذارد! 

 

  سایکلاپس

یکی دیگر از هیولاهایی که مستقیما از دل افسانه‌های یونان باستان در انیمیشن سر در آورده، سایکلاپس‌ها یا همان غول‌های تک چشم هستند که جزء غول‌های نخستین اساطیر یونان به شمار می‌روند. مهم‌ترین ویژگی آنها همان‌طور که از نامشان هم پیداست، این است که یک چشم بیشتر ندارند و آن هم در مرکز پیشانی‌شان قرار گرفته. در افسانه‌های یونانی آمده که زئوس سه سایکلاپس را که فرزندان گایا و اورانوس بودند آزاد کرده و آنها هم برای او آذرخش، برای هیدس ( خداوند جهان‌زیرین) کلاه نامرئی و برای پوزیدون (خدواند دریاها) نیزه سه‌پر ‌آورند؛ همان ابزاری که با کمک آنها زئوس و برادرانش ‌توانستند تایتان‌ها را شکست دهند.  سایکلاپس‌ها شاید در فیلم‌ها حضور چندانی نداشته باشند اما در دنیای بازی‌ها؛ مخصوصا سری بازی God of War  پررنگ ظاهر می‌شوند.

 

جادوگران

در انیمیشن جادوگران به عنوان مستخدم و رفتگر مشغول به کارند که با توجه به قدرتشان می‌توانند به راحتی هتل را تمیز کرده و به روز اول برگردانند. اما اگر از هتل ترنسیلوانیا صرف‌نظر کنیم، در افسانه‌ها جادوگر به کسی گفته می‌شود که با استفاده از قدرت‌های فراطبیعی کار خود را پیش ببرد. در اکثر موارد هم جادوگران رگ و ریشه‌ای شیطانی دارند و در بیشتر مواقع از این قدرتی که در دست دارند برای مقاصد شوم استفاده می‌کنند. در قرون وسطی در اروپای مسیحی اعتقاد بر این بود که جادوگران با شیطان در تماس هستند و از نیرویشان برای آسیب رساندن به مردم و اموالشان استفاده می‌کنند.حضور آنها در ادبیات و فیلم‌ها هم آن‌قدر گسترده است که نمی‌شود در یک ستون آن را جمع کرد؛ اما تازه‌ترین حضور آنها را می‌توان در سری کتاب‌ها و فیلم‌های هری پاتر جست‌وجو کرد و از آن مهم‌تر سری کتاب‌های سرزمین میانه تالکین.

 

عنکبوت‌ها 

عنکبوت‌ها به اندازه گونه‌های مختلفشان در ادبیات و سینما نفوذ کرده‌اند و این نفوذ به‌خاطر ذات طبیعی‌شان است. عنکبوت یک شکارچی است که ساعت‌ها دامش را پهن کرده و منتظر می‌ماند تا شکار با پای خودش به دام او بیفتد. اما بیش از این آنها به خاطر ذات شریرانه و بدجنسی‌شان مورد استفاده نویسندگان و فیلمسازان قرار می‌گیرند. در کتاب مشهور «اووید» نویسنده رومی که «متامورفیوس» نام دارد از آراخنه (ایزدبانویی که آتنا او را به صورت عنکبوتی درآورد) نامبرده شده و در کتاب مشهور «کمدی‌الهی» دانته آراخنه در آن نیمی انسان است و نیمی عنکبوت. در کتاب‌های هابیت و ارباب حلقه‌های تالکین هم عنکبوت‌های بزرگی را می‌بینیم که فرود و بیلبو بگینز را بارها دچار زحمت می‌کنند. آراگوگ هم عنکبوت بزرگی بود که در هری‌پاتر و تالار اسرار حضور داشت و نقش حیوان دست‌آموز هگرید را بازی می‌کرد.

منبع:دانستنیها
طبقه بندی: متفاوت ترین، طنز، دانستنیها،